Intervjui

Adnan Rahimić: Studenti su uvijek puni hvale za programe stipendiranje o kojima saznaju na našim sajmovima

U intervjuu za portal Stipendije.ba, stručni saradnik za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu Adnan Rahimić govori o predstojećem Sedmom sajmu stipendija, mogućnostima koje se nude našim studentima, njihovom odazivu na iste te sličnim temama.

Stipendije.ba: Sedmi sajam stipendija Univerziteta u Sarajevu je sve bliže (Sajam će biti održan 15. decembra u zgradi Mašinskog fakulteta u Sarajevu). Koliko ovakvi sajmovi znače bh. studentima? Koliko je studenata zaista ostvarilo saradnju sa stipenditorima na sajmovima?

Rahimić: Ovo je naš sedmi sajam stipenija po redu. Interes za ovim sajmom je iskazan tokom cijele godine, kako od krajnih korisnika ovih stipendija, tako i od izlagača, koji svoje aktivnosti planiraju prema terminu održavanju sajma. Posjete sajmu su svake godine sve veće, a dosta studenata koji iskoriste neku od stipendija i odu studirati u inostrantvo upravo navedu ovaj sajam kao izvor informacija.

Stipendije.ba: Koji su to najčešći uslovi koje strani stipenditori traže od studenata iz BiH, bilo da se radi o programima razmjene ili punog studija?

Rahimić: Kad je riječ o uslovima, svaka institucija koja nudi stipendije ima svoja „pravila ponašanja“. Ipak, dosta njih se svodi na to da se dostavi uredna dokumentacija koja svjedoči o akademskom i van-akademskom uspjehu kandidata. Ako je riječ o programima razmjene, studenti moraju biti upisani u tekućoj akademskoj godini na matičnom univerzitetu, a ako je riječ o programima cjelokupnog studija potrebno je da imaju diplomu prethodno završenog studija.

Stipendije.ba: Koji su uslovi za prijavu na Erasmus+ program razmjene i šta on ustvari nudi studentima?

Rahimić: Erasmus+ nudi širok spektar prilika za studente, akademsko i administrativno osoblje da studiraju ili rade praksu u inostranstvu (s tim da praksa – traineeship za BiH nije moguća za sada), kao i izgradnju kapaciteta i stvaranje mreža saradnje između visokoobrazovnih institucija zemalja članica Evropske unije i ostalih zemalja svijeta. Kreditna mobilnost je jedna od ključnih aktivnosti programa Erasmus+ i podrazumijeva određeni period studiranja u inostranstvu (u skladu sa tekućim studijskim programom na domaćem univerzitetu), a s ciljem stjecanja potrebnih kredita (ECTS). Nakon završetka mobilnosti studenti se vraćaju na svoj matični univerzitet te nastavljaju svoje studije.

Stipendije.ba: Univerzitet u Sarajevu dio je Erasmus i Erasmus+ programa razmjene, čime je otvorio vrata svojim studentima za studije u inostranstvu. Možemo li očekivati nastavak ovakvog i možda još aktivniji rad Univerziteta po pitanju internacionalne univerzitetske saradnje?

Rahimić: Od 2008. godine, otkada je poseban „kanal“ programa Erasmus – Erasmus Mundus otvoren za zemlje Zapadnog Balkana, do posljednjeg poziva 2014. godine prije prelaska u programski okvir Erasmus+, Univerzitet u Sarajevu je ostvario pravo učešća u svakom odobrenom projektu Erasmus Mundusa (ukupno 19), po čemu je jedinstven među visokoobrazovnim institucijama u regiji zapadnog Balkana. Uspješan nastavak saradnje u okviru Erasmus+ programa, kada je riječ o kreditnoj mobilnosti, omogućio nam je sklapanje međuinstitucijskih sporazuma sa 64 univerziteta iz programskih zemalja Erasmus+ i odlazak preko 100 studenata, nastavnika u saradnika u akademskim 2015/2016. i 2016/2017. godinama, a čiji broj još raste. Univerzitet u Sarajevu, odnosno Služba za međunarodnu saradnju zajedno sa prodekanima/koordinatorima za međunarodnu saradnju na organizacionim jedinicama uspješno i vrijedno sarađuje i radi na internacionalizaciji i promociji univerziteta izvan granica Bosne i Hercegovine.

Stipendije.ba: Imate li informacije o bh. studentima koji su studirali u inostranstvu? Koliko im je to iskustvo značilo u daljem obrazovanju i karijeri?

Rahimić:  Naša služba vrijedno skuplja iskustva stranih studenata u inostranstvu, koji su uvijek puni hvale o programu, uslovima studiranja, odnosa student-profesor i ostalim akademskim aktivnostima. Jedino žaljenje koje primijetimo je u tome što je to iskustvo (koje obično traje 1-2 semestra) brzo završi. Ova iskustva su predstavljena na svakom sajmu, pa će tako biti i ovaj put, kao i na medijskim kanalima Univerziteta u Sarajevu (web, print, društvene mreže).

Stipendija.ba: Koji stipenditori će se predstaviti na Sajmu? Za koje, na osnovu dosadašnjeg iskustva ili drugih procjena, očekujete da će privući najviše pažnje?

Rahimić: Do današnjeg dana (9. decembar, op.a.) imamo potvrđeno 27 učesnika, a vjerujemo da će svaki posjetilac naći ono što ih zanima kod zaista kvalitetnih institucija koje ove godine učestvuju u sajmu. To su Studentska asocijacija AIESEC u Sarajevu, Ambasada Francuske u BiH/Campus France BiH/Francuski institut u BiH, Ambasade Japana, Malezije, SAD-a, Švedske i Turske, BHV Education, Centralni Evropski univerzitet (CEU), Konfučijev institut na Univerzitetu u Sarajevu, DAAD i DAAD Alumni, EducationUSA/US alumni asocijacija u BiH, Erasmus Student Network, ERMA Program za master studij: European Regional Master`s Programme in Democracy and Human Rights in South East Europe, Excellence Academy Bosna i Hercegovina, Fondacija Konrad Adenauer, Humanost u akciji Bosna i Hercegovina, Inicijativna Grupa Alpbach u Sarajevu (IGAS), Sektor za obrazovanje CEEPUS ured BiH Ministarstva civilnih poslova BiH, Munja inkubator društvenih inovacija, Nacionalni Erasmus+ ured u Bosni i Hrecegovini, ProCredit Banka, Raiffeisen banka, Sarajevska škola za nauku i tehnologiju (SSST), Stipendije.ba, Univerzitet u Sarajevu (Erasmus+ i Erasmus Mundus) i Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta.

Stipendije.ba: Koliku posjetu očekujete na Sedmom sajmu stipendija?

Rahimić: Dosada smo svake godine imali nekoliko hiljada posjetilaca. To nisu bili samo studenti, već i srednjoškolci (završne godine), zaposleni koji žele da nastave svoje obrazovanje, te građani koji su došli da se informišu za sebe ili za svoje članove porodica. Vjerujemo da ćemo i ove godine imati istu ili čak veću posjećenost sajma zahvaljujući velikoj medijskoj podršci koju naša služba i ovaj sajam imaju.