Stipendije su finansijski oblik pomoći koji se dodjeljuje pojedincima (učenicima, studentima i nastavnicima, saradanicima i zaposlenicima univerziteta) za potrebe njihova obrazovanja, profesionalnog usavršavanja ili istraživanja. Akademski uspjeh (redovnost studiranja, prosjek ocjena i godina studija), talentovanost u nekoj oblasti, socijalni status i pripadnost određenoj društvenoj ili etičkoj skupini, prebivalište na određenoj teritoriji i nekorištenje stipendija od drugih davaoca su najčešći kriteriji na osnovu kojih se dodjeluju stipendije.
Stipendije su najčešće materijalne prirode, gdje se primaocu stipendije mesečno ili u drugim vremenskim intervalima uplaćuje određeni iznos novca. Sa druge strane, pod stipendijama se podrazumjeva i pokrivanje troškova školarine, smeštaja, hrane ili drugih troškova za vrijeme studiranja izvan mjesta prebivališta. Navedeni troškovi mogu biti nadoknađeni u cjelini ili djelimično.
Stipendije mogu biti potpune i one pokrivaju troškove školarine, smještaja, hrane, ličnih troškova te dodatnih studijskih potreba ili mogu biti djelimične, a one pokrivaju jedan ili više navedenih troškova, ali ne sve.
Programi stipendiranja se mogu odnositi na studijske programe koji uključuju postizanje određenog osnovnog, srednjoškolskog i akademskog stepena, kao što su: osnovno obrazovanje, srednjoškolsko obrazovanje, prvi ciklus studija (dodiplomski studij – Bachelor “BA”), drugi ciklusa studija (dodiplomski studij – Magistar “MA”), treći ciklus studija (Doktor nauka “Dr”), postdoktorski studij, kraći studijski boravci, programi profesionalnog usavršavanja (seminari, konferencije, radionice, stažiranja itd.), znanstveno istraživanje, učenje stranih jezika itd.
Stipendije dodjeljuje čitav niz institucija i organizacija iz svih sektora društva – vladinog, nevladinog i privatnog, kao što su:
- tijela državne ili lokalne vlasti (vlade, ministarstva, gradovi i općine);
- domaći i strani univerziteti;
- međunarodne organizacije;
- nevladine organizacije (fondacije, udruženja i fondovi) i
- državne i privatne firme.
U širem društvenom kontekstu, važnost stipendija je mnogostruka. Stipendije otvaraju pristup obrazovanju zaslužnim pojedincima i onima kojima bez dodatnih finansijskih sredstava obrazovanje ne bi bilo dostupno, doprinose demokratizaciji visokog obrazovanja i povećanju broja visokoobrazovanog građana.
Programi stipendiranja potiču uspostavljanje saradnje između univerziteta i predstavnika vladinog, nevladinog i privatnog sektora. Na taj se način omogućava bolja povezanost univerziteta sa širom društvenom zajednicom u smislu ponude obrazovnih programa koji odgovaraju potrebama zajednice i obrazovanje kadra potrebnog svim sektorima.
Stipendije su faktor koji utiče na povećanje mobilnosti kako studenata, tako istraživača i nastavnog kadra unutar evropskog prostora visokog obrazovanja i šire, što je jedan od osnovnih ciljeva Bolonjske deklaracije. Stvaranje i provođenje zajedničkih programa stipendiranja te studentska razmjena doprinose nacionalnoj i međunarodnoj suradnji obrazovnih institucija sa drugim institucijama u visokom obrazovanju.
Ko dodjeljuje stipendije?
Davaoci stipendija mogu biti, kako domaća, tako i inostrana pravna lica. To su najčešće razna tijela državne ili lokalne vlasti (vlade, ministarstva, gradovi, općine), domaći i strani univerziteti, međunarodne organizacije, nevladine organizacije (udruženja, fondacije), vjerske organizacije, fondovi, državne i privatne firme. U Bosni i Hercegovini svake akademske godine stipendije dodjeljuju sve nabrojane institucije. Stipendije se dodjeljuju za aktulenu akademsku godinu na osnovu konkursa koje raspišu imenovane institucije ili organizacije i svaka institucija ima svoje kriterije prema kojima dodjeljuje stipendije.
Vrste stipendija
Osnovnu podjelu stipendija čine potpune i djelimične stipendije. Potpuna stipendija podrazumjeva stipendiju koja u potpunosti pokriva troškove školarine, knjiga, smještaja i prehrane jednog korisnika za akademsku godinu, dok djelimična stipendija podrazumijeva stipendiju koja pokriva troškove samo jednog dijela ukupnih troškova.
Stipendije se mogu podijeliti i na sljedeće grupe: Osnovne stipendije, stipendije prema stepenu obrazovanja, stipendije prema vrsti stipenditora, sportske stipendije, stipendije za istraživanje i stipendije za ljetne škole, kurseve i sl. Prema stepenu obrazovanja stipendije možemo podijeliti na: sipendije za osnovno obrazovanje, stipendije za srednjoškolsko obrazovanje, stipendije za dodiplomski studij, stipendije za postdiplomski studij i stipendije za doktorski studij.
U Bosni i Hercegovini dominiraju djelimične stipendije, pogotovo kad se radi o stipendijama koje se dodjeljuju za studij u Bosni i Hercegovini, dok za studij izvan Bosnie i Hercegovine postoje potpune stipendije. Prosječna visina stipendija koje se dodjeljuju za studij u BiH kreće se od 100 KM do 500 KM i dodjeljuju sa za deset mjeseci akademske godine, a isplate se vrše u jednakim mjesečnim ratama ili jednokratno cijeli iznos.
(Stipendije.ba)