Stipendije su finansijski oblik pomoći koji se dodjeljuje pojedincima (učenicima, studentima i nastavnicima, saradanicima i zaposlenicima univerziteta) za potrebe njihova obrazovanja, profesionalnog usavršavanja ili istraživanja. Akademski uspjeh (redovnost studiranja, prosjek ocjena i godina studija), talentovanost u nekoj oblasti, socijalni status i pripadnost određenoj društvenoj ili etičkoj skupini, prebivalište na određenoj teritoriji i nekorištenje stipendija od drugih davaoca su najčešći kriteriji na osnovu kojih se dodjeluju stipendije.
Stipendije su najčešće materijalne prirode, gdje se primaocu stipendije mesečno ili u drugim vremenskim intervalima uplaćuje određeni iznos novca. Sa druge strane, pod stipendijama se podrazumjeva i pokrivanje troškova školarine, smeštaja, hrane ili drugih troškova za vrijeme studiranja izvan mjesta prebivališta. Navedeni troškovi mogu biti nadoknađeni u cjelini ili djelimično.
Stipendije mogu biti potpune i one pokrivaju troškove školarine, smještaja, hrane, ličnih troškova te dodatnih studijskih potreba ili mogu biti djelimične, a one pokrivaju jedan ili više navedenih troškova, ali ne sve.
Programi stipendiranja se mogu odnositi na studijske programe koji uključuju postizanje određenog osnovnog, srednjoškolskog i akademskog stepena, kao što su: osnovno obrazovanje, srednjoškolsko obrazovanje, prvi ciklus studija (dodiplomski studij – Bachelor “BA”), drugi ciklusa studija (dodiplomski studij – Magistar “MA”), treći ciklus studija (Doktor nauka “Dr”), postdoktorski studij, kraći studijski boravci, programi profesionalnog usavršavanja (seminari, konferencije, radionice, stažiranja itd.), znanstveno istraživanje, učenje stranih jezika itd.
Stipendije dodjeljuje čitav niz institucija i organizacija iz svih sektora društva – vladinog, nevladinog i privatnog, kao što su:
- tijela državne ili lokalne vlasti (vlade, ministarstva, gradovi i općine);
- domaći i strani univerziteti;
- međunarodne organizacije;
- nevladine organizacije (fondacije, udruženja i fondovi) i
- državne i privatne firme.
U širem društvenom kontekstu, važnost stipendija je mnogostruka. Stipendije otvaraju pristup obrazovanju zaslužnim pojedincima i onima kojima bez dodatnih finansijskih sredstava obrazovanje ne bi bilo dostupno, doprinose demokratizaciji visokog obrazovanja i povećanju broja visokoobrazovanog građana.
Programi stipendiranja potiču uspostavljanje saradnje između univerziteta i predstavnika vladinog, nevladinog i privatnog sektora. Na taj se način omogućava bolja povezanost univerziteta sa širom društvenom zajednicom u smislu ponude obrazovnih programa koji odgovaraju potrebama zajednice i obrazovanje kadra potrebnog svim sektorima.
Stipendije su faktor koji utiče na povećanje mobilnosti kako studenata, tako istraživača i nastavnog kadra unutar evropskog prostora visokog obrazovanja i šire, što je jedan od osnovnih ciljeva Bolonjske deklaracije. Stvaranje i provođenje zajedničkih programa stipendiranja te studentska razmjena doprinose nacionalnoj i međunarodnoj suradnji obrazovnih institucija sa drugim institucijama u visokom obrazovanju.
Davaoci stipendija mogu biti, kako domaća, tako i inostrana pravna lica. To su najčešće razna tijela državne ili lokalne vlasti (vlade, ministarstva, gradovi, općine), domaći i strani univerziteti, međunarodne organizacije, nevladine organizacije (udruženja, fondacije), vjerske organizacije, fondovi, državne i privatne firme.
U Bosni i Hercegovini svake akademske godine stipendije dodjeljuju sve nabrojane institucije.
Stipendije se dodjeljuju za aktulenu akademsku godinu na osnovu konkursa koje raspišu imenovane institucije ili organizacije.
Svaka institucija ima svoje kriterije prema kojima dodjeljuje stipendije.
Prosječan iznos mjesečne stipendije iznosi od 100,00 KM do 300,00KM i dodjeljuje se pretežno na period od deset mjeseci.
Kada pronađete odgovarajuću stipendiju, detaljno pročitajte raspisani konkurs, tačnije sve uslove koji su navedeni u konkursu. Tek kada ustanovite da ispunjavate sve kriterije koji se traže, možete početi sa pripremom dokumentacije. Vodite računa da vaša aplikacija bude kompletna i uredno poslana na traženu adresu u predviđenom roku. Izuzetno je važno da dokumenta složite onim redoslijedom kako je navedeno u konkursu, kako biste pokazali da ste sa punom pažnjom i entuzijazmom pristupili pripremi aplikacije. Ovo je veoma bitno s obzirom na to se stipendije najčešće dodeljuju samo unaprijed utvrđenom broju kandidata, zbog čega vas neuredna dokumentacija može vrlo lako diskvalificirati, iako ispunjavate sve uslove konkursa.
Čak i kada ispunjavate sve uslove konkursa, ne mora da znači da ćete automatski dobiti stipendiju. Uglavnom su stipendije namijenjene samo određenom broju kandidata, zbog čega se često organiziraju dodatna testiranja, kako bi se donijela ispravna odluka o dodjeli stipendije.
Osnovnu podjelu stipendija čine potpune i djelimične stipendije. Potpuna stipendija podrazumjeva stipendiju koja u potpunosti pokriva troškove školarine, knjiga, smještaja i prehrane jednog korisnika za akademsku godinu, dok djelimična stipendija podrazumijeva stipendiju koja pokriva troškove samo jednog dijela ukupnih troškova.
Stipendije se mogu podijeliti i na sljedeće grupe: Osnovne stipendije, stipendije prema stepenu obrazovanja, stipendije prema vrsti stipenditora, sportske stipendije, stipendije za istraživanje i stipendije za ljetne škole, kurseve i sl., a prema stepenu obrazovanja stipendije možemo podijeliti na: sipendije za osnovno obrazovanje, stipendije za srednjoškolsko obrazovanje, stipendije za dodiplomski studij, stipendije za postdiplomski studij i stipendije za doktorski studij.
U Bosni i Hercegovini dominiraju djelimične stipendije, pogotovo kad se radi o stipendijama koje se dodjeljuju za studij u Bosni i Hercegovini. Za studij izvan Bosnie i Hercegovine postoje potpune stipendije.
Stipendije koje se dodjelju u Bosni i Hercegovini pretežno su djelimične. Prosječna visina stipendija koje se dodjeljuju za studij u BiH kreće se od 100,00 KM do 300,00 KM i dodjeljuju sa za akademsku godinu, tj. deset mjeseci. Isplate stipendija se vrše u jednakim mjesečnim ratama ili jednokratno cijeli iznos.
Dokumentacija potrebna za apliciranje na konkurse za dodjelu stipendija se u osnovi ponavlja kroz sve konkurse i ona je standardna. Često se desi da ste, zbog slabe infomiranosti, kasno saznali za određeni konkurs za dodjelu stipendija te na raspolaganju za prikupljanje dokumentacije imali jako malo vremena.
Obzirom da živimo u vremenu velike ekspanzije i brzine, iznimno je bitno sve dobro isplanirati i organizirati i imati spremnu potrebnu dokumentaciju.
Da biste što lakše i brže prikupili potrebnu dokumentaciju, Portal “Stipendije.ba” je za Vas pripremio i smjernice za prikupljanje dokumentacije u kojima ćemo vam navesti nazive osnovnih dokumenata, njihov opis i način kako i gdje ih pronaći:
- Dokument (1): Prijava za učešće na konkursu
Ovaj dokument je dostupan na svim šalterima općina/opština ili adresama stipenditora, web stranicama ukoliko ima na istim. Uvijek koristite one koje preporučuje stipenditor kod kojeg aplicirate za stipendiju. - Dokument (2): Cips uvjerenje – dokaz o mjestu prebivališta
Izdaje se u Pošti – odjeljenje CIPS-a ili Šalter sala za ovjeru dokumenata u općini/opštini gdje imate prebivališt ili MUP-u. - Dokument (3): Svjedočanstva / Uvjerenja o redovnom školovanju/studiju – dokaz o ostvarenom uspjehu i dokaz da ste redovan student prvi put upisani na godinu studija za koju konkurišete
Ovaj dokument možete dobiti u Visokoškolskoj ustanovi gdje studirate. Dokument koji vam izdaju obrazovne institucije gdje stićete jedan od nivoa obrazovanja.
Učenici srednjih škola dostavljaju ovjerene kopije prethodno završenog razreda srenje škole.
Studenti I godine studija(brucoši) dostavljaju ovjerene kopije svjedočanstava koje im nakon završenog srednjoškolskog obrazovanja izdaju matične srednje škole. Obzirom da prilikom upisa na određeni fakultet isti ostaju na fakultetu, prijeupisa obavezno napravite određeni broj kopija svjedočanstva i ovjerite u bilo kojoj općini / opštini na šalteru za ovjeru i uštedite vrijeme i novac.
Studenti starijih godina dostavljaju Uvjerenje sa prosjekom ocjena mogu izvaditi na studentskim službama matičnih Visikoškolskih ustanova gdje su upisani i pohađaju nastavu. Ukoliko aplicirate na više programa, original kopirajte u više primjeraka, iste ovjerite u bilo kojoj općini / opštini na šalteru za ovjeru i uštedite vrijeme i novac. - Dokument (4): Potvrda, penzijski ček, uvjerenje – dokaz o zaposlenju/penzionisanju i visini stalnih izvora prihoda svih punoljetnih članova domaćinstva i nezaposlenosti
Za zaposlene članove dostavlja se potvrda koja se izdaje u preduzeću/ustanovi gdje su članovi domaćinstva zaposleni.
Za penzionere se dostavlja penzijski ček iz prethodnog mjeseca.
Za RVI, porodice poginulih i dobitnike priznaja dostavljaju se uvjerenja izdata od nadležnih službi.
Za nezaposlene ili demobilisane članove porodice dostavlja se uvjerenje o nezaposlenosti od Zavoda za zapošljavanje, ukoliko se član porodice vodi u Zavodu za zapošljavanje. Nezaposlene osobe koje ne mogu dobiti valjanu potvrdu o statusu od službe za zapošljavanje, trebaju priložiti uvjerenje porezne uprave o nepostojanju prihoda za posljednji dostupni period i uvjerenje nadležnog MIO ureda o neprimanju penzije.
Za osobe koje nemaju status osigurane osobe nezaposleni članovi domaćinstva koji se ne vode na evidenciji nezaposlenih lica (supruga, majka i sl): PIO općine / opštine iz koje dolazite. - Dokument (5): Kućna lista – dokaz o broju svih članova porodičnog domaćinstva
Izdaje se u mjesnim uredima i svim Šalter salama općina/opština. Za svakog navedenog člana porodičnog domaćinstva sve potvrditi validnim dokumentima.
Napomena: Ukoliko nema navedena oba roditelja na listi dostaviti odgovarajući dokaz o istom: (presudu o razvodu braka, izvod iz matične knjige rođenih ili umrlih ili ovjerenu izjavu na osnovu koje je moguće utvrditi status roditelja)
- Dokument (6): Uvjerenje – dokaz o statusu studenta bez jednog ili oba roditelja sa naznakom da li je korisnik dječijeg dodatka ili ne
Ovaj dokument možete dobiti u Centaru za socijalni rad vaše općine / opštine. - Dokument (7): Uvjerenje – dokaz da je student iz porodice korisnika stalne novčane pomoći
Ovaj dokument možete dobiti u Centaru za socijalni rad vaše općine / opštine. - Dokument (8): Uvjerenje – dokaz da student u porodičom domaćinstvu ima još studenata na stuiranju u BiH
Ovaj dokument možete dobiti od Visokoškolske ustanove u kojoj članovi domačinstva studiraju. - Dokument (9): Uvjerenje – dokaz da je student iz porodice boračke populacije sa navedenim vremenom koje je roditelj proveo u Oružanim snagama
Ovaj dokument možete dobiti u Ministarstvu odbrane, Odjel za odbranu u općini / opštini iz koje dolazit. - Dokument (10): Izjava – dokaz o neprimanju stipendije / kredita
Ovaj dokument možete preuzeti u općinma / opštinama, Šalter sala - Dokument (11): Diploma – Uvjerenje – dokaz o statusu učenik generacije
Ovaj dokument možete preuzeti u Srednjoj školikoju ste pohađali. - Dokument (12): Lična karta – Ovjerena kopija lične karte
- Dokument (13): Broj žiro računa podnosioca prijave
Kopija žiro računa se dostavlja uz prijavu ili nakon isticanja konačne rang liste, a istu možete potrežiti u banci.
Ukoliko maloljetni kandidat nema otvoren bankovni račun priložiti potvrdu bankovnog računa roditelja/staratelja, te JMBG nosioca računa - Dokument (14): Rješenje o starateljstvu nad malodobnom djecom ukoliko je lice pod starateljstvom
Ovaj dokument možete dobiti u Centaru za socijalni rad vaše općine / opštine. - Dokument (15): Dokazi o pripadnosti boračkoj populaciji:
1. posljednje rješenje na snazi nosioca prava,
2. uvjerenje o dužini učešća u OS BiH