Novosti

Sedmi sajam stipendija posjetilo više hiljada studenata

Više hiljada studenata, uglavnom sa Univerziteta u Sarajevu te Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru, posjetili su danas Sedmi sajam stipendija Univerziteta u Sarajevu održanom u zgradi Mašinskog fakulteta u Sarajevu.

Sedmu godinu zaredom više od 20 učesnika, ove godine konkretno 27, iz Bosne i Hercegovine i inostranstva, predstavilo je svoje programe studija i stipendiranja.

Posebno je značajno da je ove godine bilo više od 11 izlagača iz stranih država, od Švedske sa sjevera Evrope do Japana i Malezije.

Stručni saradnik za međunarodnu saradnju UNSA Adnan Rahimić, koji je tokom dana konstantno bio na usluzi izlagačima, bio je zadovoljan posjetom Sajmu.

„Uspjeli smo omogućiti studentima pristup informacijama o mogućnostima stipendiranja i u Bosni i Hercegovini i u inostranstvu. Drago mi je što je napredak vidljiv svake godine“, poručio je Rahimić.

Izlagači koji su bili prisutni na današnjem sajmu uglavnom su nudili programe stipendiranja studenata za studij na određenim univerzitetima. Među njima je bilo samih univerziteta, kao i predstavnika vlada država te raznih fondacija.

Kako nam je rekao predstavnik Ambasade Mađarske na Sajmu Đuro Bezdeg, Vlada Mađarske nudi 20 stipendija za studij iz oblasti agrikulture i prirodnih nauka i 25 za studij tehnike, mašinstva i ekonomije. Ove stipendije odnose se na prvi i drugi ciklus studija, dok je pet stipendija osigurano za doktorski studij.

U ovom slučaju, kao i većini stipendijskih programa koji su danas predstavljeni, stipendije uglavnom pokrivaju sve troškove života studenata. Konkretno, stipendije Vlade Mađarske iznose 130 eura mjesečno za studente prva dva ciklusa, te 320 za doktorante.

Razgovarali smo i sa predstavnikom Ambasade Švedske koji je pohvalio Sajam kao sjajnu mogućnost za izlaganje stipendija Vlade i približavanja studentima. Kako je rekao, Vlada Švedske je i ranije nudila stipendije stranim studentima, ali je odaziv studenata BiH bio nizak zbog slabe informisanosti. Stipendije Vlade Švedske iznose između osam i 16 hiljada eura godišnje i sasvim su dovoljne za troškove života. Ovaj stipendijski program posebno je aktraktivan bh. studentima jer je između šest i deset stipendija osigurano za studente iz Hrvatske, Srbije, Makedonije i Bosne i Hercegovine.

Jedan od stipenditora koju se i ranije prezentovao našim studentima i koji je bio zadovoljan i dosadašnjim odazivom je Fondacija „Konrad Adenauer“. Ova politička fondacija, kako nam je objasnila njena projekt asistentica Lejla Zvonić, na Sajmu je prezentovala stipendije za master studij i u BiH i u inostranstvu. „Konrad Adenauer“ zahtjeva minimalan prosjek ocjena 8 za apliciranje, ali i aktivnost u nevladinom sektoru i politici. Kada je u pitanju studij u inostranstvu, „Konrad Adenauer“ uglavnom nudi stipendije za studij u Njemačkoj, a one iznose između 800 i 1.200 eura mjesečno. Za studij u BiH, njihove stipendije iznose oko 250 mjesečno.

Određeni programi koji su prezentovani danas, kao što je onaj Centralnoevropskog univerziteta, kazao nam je njihov predstavnik Borislav Buljić, osim punih, nude i parcijalne stipendije koje pokrivaju određene troškove studenata. Aplikacije olakšava činjenica da se ne mora posebno aplicirati za stipendiju, već se onda podrazumjeva prilikov prijave za upis na fakultet.

Programe prezentovane danas karakteriše jednostavan proces aplikacije. Radi se uglavnom o online apliciranju te prilaganju osnovnih identifikacijskih te dokumenata sa matičnih fakulteta ili srednjih škola.

Pozitivno je da su današnjem Sajmu prisustvovali studenti različitih studija. Tako smo susreli Darka Miletića, studenta treće godine poljoprivrede, koji je odlučio da master studij nastavi van granica BiH u potrazi za boljim obrazovanjem. Darko će aplicirati za više stipendijskih programa, te je siguran da će uspjeti u svojoj namjeri.

Student master studija historije na Filozofskom fakultetu UNSA Haris Popaja raspitivao se za doktorski studij u inostranstvu. Namjera mu je, kako nam jer rekao, da stekne praktično iskustvo u istraživačkim projektima, koje će kasnije primijeniti u Bosni i Hercegovini.

Zainteresovani studenti informisali su se o stipendijskim programima sve do zatvaranja sajma oko 16:00 sati.