Broj stranih studenata u Turskoj značajno je povećan u posljednjih pet godina i s trenutnim brojem od oko 178.000, riječ je o zemlji koja je među najprivlačnijim za strance.
Zahvaljujući ”Turskim stipendijama” (Turkiye Burslari) koje vodi Direkcija za dijasporu i srodne zajednice Republike Turske (YTB), stipendijama Vijeća za visoko obrazovanje (YOK), stipendijama vlade i stipendijama Turske fondacije Diyanet, odnosno vlastitom finansiranju, strancima se mogućnost studija na 207 univerziteta u Turskoj i gotovo 60.000 programa.
Turska ima za cilj do 2023. broj stranih studenata u toj zemlji povećati na 250.000.
Već 1960-tih postojali su bilateralni sporazumi s nekoliko zemalja, a 1992. pokrenut je “Veliki studentski projekt”.
Početkom 2000-tih godina ostvaren je veliki zamah na nivou međunarodnog obrazovanja, a 2010. je osnovan YTB koji je u okviru svojih aktivnosti dvije godine kasnije počeo realizaciju programa ”Turskih stipendija” (Turkiye Burslari).
Za program pokrenut 2012. već u prvoj godini je pristiglo 42.000 prijava, a u narednom periodu je taj broj rastao. Na program “Turskih stipendija“ u 2019. pristiglo je 146.600 prijava.
Osim finansijske podrške, stipendije stranim studentima nude mogućnost izbora programa na univerzitetima što ih razlikuje od drugih programa stipendiranja. Na taj način, strani studenti, pored sticanja visokog obrazovanja, imaju mogućnost i učešća u društvenim, kulturnim i akademskim aktivnostima.
Program ”Turske stipendije“ nudi i različite istraživačke module te predavanjima na turskom jeziku pruža podršku i istraživačima, akademskom osoblju i javnim službenicima drugih zemalja.
Rok za prijave na ove stipendije počinje 10. januara, a završava 20. februara.
Da bi se mogli prijaviti na ovaj program, zainteresirani kandidati trebaju imati prosjek ocjena od 70 i više. Prijave je moguće slati na www.turkiyeburslari.gov.tr.
Oni studenti koji uspješno obave razgovor, dobijaju vizu i dolaze u Tursku gdje su im plaćeni troškovi obrazovanja. Prijave na program su besplatne.
U okviru ovog progama za dodiplomski studij, kandidati bivaju raspoređeni na univerzitet i odsjek koji su izabrali, dobijaju mjesečni džeparac od 700 lira (oko 107 eura), troškovi školovanja, časovi turskog jezika u trajanju od godinu, smještaj, zdravstveno osiguranje i avionsku kartu.
Program stipendiranja za diplomske studije obuhvata raspored na univerzitet i odsjek, mjesečni džeparac od 950 lira (145 eura) – za doktorat mjesečni džeparac iznosi 1.400 lira (214 eura) – troškove školovanja, avionsku kartu, zdravstveno osiguranje, smještaj i časove turskog jezika u trajanju od godinu dana.
Program stipendiranja istraživanja obuhvata podršku od 3.000 lira (459 eura) mjesečno u periodu od tri do deset mjeseci.
Osim toga, Vijeće za visoko obrazovanje (YOK) na stranici www.studyinturkey.gov.tr nudi mogućnost dobijanja detaljnih informacija o univerzitetima u Turskoj i sistemima visokog obrazovanja.
Stipendije stranim studentima bivaju dodijeljene za dodiplomski, diplomski i doktorski ciklus studija, a u cilju obrazovanja stručnjaka koji će svojim znanjima i iskustvima služiti matičnim zemaljama. U tim okvirima, studenti bivaju raspoređeni na programe u okviru sistema visokog obrazovanja, a oni koji nemaju položen ispit znanja iz turskog jezika, imaju mogućnost pohađanja časova turskog u trajanju od godinu dana.
YOK nudi stipendije u okviru “Mevlana” programa razmjene, stipendiranja stranih studenata, program razmjene na bazi projekata te program stipendiranja uz uslov zaposlenja.
”Mevlana” program razmjene nudi mogućnost razmjene studenata i predavača visokoobrazovnih institucija u zemlji i inostranstvu. Program do akademske 2013./2014. do danas je obuhvatio 5.990 studenata i predavača.
Program stipendiranja stranih studenata je program koji nudi mogućnost obrazovanja strancima iz zemalja s kojima YOK ima potpisan Protokol saradnje. Tako studenti iz Albanije, Bangladeša, Etiopije, Gambije, Filipina, Palestine, Kosova, Sjeverne Makedonije, Pakistana (Azad Jammu Kashmir), Ruande, Sudana, Ugande i Ukrajine mogu studirati na različitim univerzitetima u Turskoj.
Program razmjene na bazi projekta provodi se od akademske 2016./2017. Do danas je podržano 114 projekata realiziranih s 37 zemalja. U projekte je bilo uključeno 740 učenika i predavača.
YOK je Program stipendiranja uz uslov zaposlenja u matičnim zemljama pokrenuo u cilju omogućavanja garancija studentima porijeklom iz pakistanskog Azad Jammua Kashmira da će u svojoj zemlji dobiti posao. Kasnije je uspostavljena saradnja i s Kosovom, Bangladešom, Sudanom, Palestinom, Ruandom, Ukrajinom i Filipinima.
Rok za prijave na programe stipendiranja turske Diyanet fondacije, odnosno Program stipendiranja u medresama i Program stipendiranja dodiplomskog studija na islamskim naukama, počet će u februaru 2020. Prijave se mogu slati na diyanetburslari.tdv.org. Nakon razmatranja pristiglih prijava, određeni broj kandidata će biti pozvan na razgovor. Onim kandidatima koji budu uključeni u program stipendiranje, sve troškove plaća Fondacija.
(Anadolija)