Novosti

Pet hiljada studenata na Trećem sajmu visokog obrazovanja u Sarajevu

Više od 30 visokoškolskih ustanova iz Bosne i Hercegovine i regije prezentovale su na današnjem Trećem međunarodnom sajmu visokog obrazovanja i stipendija svoje ponude pred oko 5.000 studenata iz cijele BiH.

Sajam predstavlja predstavlja poveznicu između budućih radnih kadrova i privrede, kazao je za naš portal menadžer Sajma Kemal Goletić.

„Smatramo da je organizacija ovakvih događaja bitna s obzirom da postoji sve veći broj fakulteta, veći broj stručnih usmjerenja, a da, s druge strane, pivreda ima svoje zahtjeve. Mi moramo predstavljati poveznicu kako se ne bi uporno stvarali kadrovi za biro za zapošljavanje“, pojasnio je Goletić osnovne ciljeve Sajma visokog obrazovanja.

Studentima u BiH predstavile su se domaće, te visokoškolske ustanove iz Slovenije, Srbije, Hrvatske i Mađarske. Susretljivi prezentatori odgovarali su na pitanja zainteresovanih, te su studenti lako mogli saznati sve o struci i ustanovi koja ih zanima.

Štand Fakulteta za računarstvo i informatiku Univerziteta u Ljubljani, u cilju privlačenja interesovanja studenata, predstavio je dva projekta. Jedan je „Slovenije je kockica“, koja prikazuje Sloveniju kao u popularnoj videoigri „Meincraft“ na osnovu laserskih i ortofoto podataka cijele države, a druga „Slavni dvojnik“ – program koji pronalazi dvojnike korisnika među slavnim osobama. Univerzitet u Ljubljani nudi 15 mjesta studentima iz država van Evropske unije, među kojima i Bosne i Hercegovine.

Među nekoliko visokoškolskih ustanova iz Hrvatske predstavilo se i Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera iz Osijeka. Kristijan Stakor iz Međunarodne službe Sveučilišta posebno je pohvalio njihov nastavni kadar, od kojeg dio predaje i u Tuzli i Mostaru. Osiječkom Sveučilištu, kazao nam je Stakor, pohađa i veliki broj studenata iz BiH. Posebno se to odnosi na studente iz rubnih područja jer, pojasnio je, Osijek zbog svoje geografske pozicije oduvijek privlači rubna područja Mađarske, Srbije i BiH.

Na sajmu se predstavila i Visoka škola Centar za poslovne studije – CEPS iz Kiseljaka, sa studijima saobraćaja, energetike, poslovne ekonomije, kriminalistike, sigurnosti, zaštite na radu i zaštite od požara, kao i zdravstvenim studijama i informatikom i tehnologijom, koji su uvedeni ove godine. Predstavnica CEPS-a Mirha Hasečić Mehmedagić rekla je kako je zadovoljna odzivom studenata. Visok kvalitet obrazovanja koje nudi CEPS potvrdio je i studen treće godine Zaštite na radu Emir Krivokapa.

Kada je riječ o univerzitetima iz Srbije, najviše pažnje privukao je Stomatološki fakultet Pančevo Privredne akademije u Novom Sadu. Osnovna karakteristika koja ih izdvaja od ostalih, rekao nam je PR Fakulteta Nikola Aleksić, je visok procenat praktične nastave, kao i osiguranost svih potrebnih instrumenata i potrepština. Studenti iz BiH već čine oko 10 posto ukupnog broja.

Pokrovitelj današnjeg sajma je Ministarstvo civilnih poslova BiH. Iz godine u godinu broj učesnika se povećava, rekla je novinarima šefica Odsjeka za koordinaciju obrazovne politike Daria Dulilović.

Partneri ovogodišnjeg sajma su resorna ministarstva Hrvatske i Slovenije. Iz obje zemlje predstavljeno je po sedam visokoškolskih ustanova.

U okviru Sajma održan je i okrugli sto „Visoko obrazovanje i realni sektor“ na kojem se govorilo o izazovima srednjoškolca koji, pored svog izbora, trebaju da se suoče sa činjenicom o velikom broju nezaposlenih. Stoga je i najviše razgovarano o reformi obrazovanja, odnosno usklađivanju obrazovanja s potrebama tržišta.

Na okruglom stolu bilo je govora i o razvoju kvalifikacijskog okvira u zemljama Evropske unije odnosa studija i obavljanja prakse odnosno o relaciji studijski programi – zaposlenje, a kako je naglašeno ulaskom u EU omogućava se pristup evropskim grantovima za međunarodnu mobilnost.