Danas je u Sarajevu održan treći po redu Info dan za studente i profesore. Organizator ovog događaja je Univerzitet u Sarajevu u saradnji sa Svjetskom bankom.
Pripremila: Naila Muratspahić, studentica III godine Fakulteta Političkih nauka
Erasmus Mundus II je program saradnje i mobilnosti u oblasti visokog obrazovanja, a pokrenula ga je Evropska komisija da bi učvrstila saradnju između visokoobrazovanih institucija izvan EU, a upravo sa EU univerzitetima. Prema tome, mobilnost predstavlja realizaciju dijela visokoškolskog obrazovanja ili stručnog usavršavanja na stranom univerzitetu, i time je važan strateški prioritet Bolonjskog procesa.
Adnan Rahimić, stručni saradnik za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu, je u svom izlaganju na temu „Stipendiranje studijskih boravaka studenata, nastavnika i saradnika u okviru projekta Erasmus Mundus 2 – EM2STEM“istakao tri glavna cilja ovog programa:
-pružanje mogućnosti studentima da steknu lingvistička, kulturološka i obrazovna
iskustva tokom studija u inostranstvu;
-poboljšanje transparentnosti i priznavanja studija i kvalifikacija,
u skladu sa pravilima EU i rezultatima Bolonjskog procesa u ovoj oblasti i
-usavršavanje vještina i kvalifikacija nastavnika i saradnika u oblasti visokog obrazovanja,
tako da aktivno mogu doprinijeti poboljšanju kvaliteta visokoobrazovnog sistema.
Studentima koji dobiju Erasmus Mundus stipendiju pokriveni su životni troškovi, polisa osiguranja (putničko, zdravstveno i životno), putni troškovi i školarina (maksimalno 3000 eura godišnje, a ako je razmjena kraća od 10 mjeseci, studenti su oslobođeni školarine).
Detaljnije informacije o Erasmus Mundus programu se mogu dobiti u uredu za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu ili upitom na e-mail adrese jasna.bosnjovic@unsa.ba ili adnan.rahimic@unsa.ba.
Drugi dio izlaganje su vodili predstavnici Svjetske banke, koja je ovom prilikom predstavila svoju ponudu za studente i saradnike. Sanja Tanić, asistent u Informacionom centru Svjetske banke iznijela je informacije vezane za aktivnosti i resurse koje pruža ovaj centar. Naime, Public Information Center (PIC) omogućava pristup informacijama, publikacijama, izvještajima, te projektnoj dokumentaciji svih projekata Svjetske banke u BiH. Ovo će omogućiti studentima lakše istraživanje za njihove seminarske, istraživačke, i magistarske radove.
Više informacija se može dobiti na http://data.worldbank.org ili upitom na broj 033 251 880 i e-mail bosniapic@worldbank.org
Goran Tinjić, viši operativni službenik Svjetske banke, je otvorio debatu na temu “Šta su stvarni prioriteti BiH?”, u kojoj je iznio i “razbio” pet mitova o stanju u kojem se nalazi BiH.