Ishak Jalimam dobitnik je ovogodišnje stipendije koju dodjeljuje Fondacija “Karim Zaimović” za školsku 2017/2018. On je student četvrte godine na Akademiji scenskih umjetnosti Sarajevo na Odsjeku za produkciju i menadžment u oblasti scenskih umjetnosti, a njegov CV već je impresivan. Stipendija mu je uručena danas u prostorijama Festivala MESS.
Jalimam je rođen 1995. u Zenici. Pet godina je radio je u Bosanskom narodnom pozorištu Zenica prije početka studija, radi na SFF-u kao koordinator u programu Docu Rough Cut Boutique, radio je za produkciju Jazz Fest Sarajevo, festival dječijeg teatra u Sarajevu, Pravo ljudski festival… Radi i kao producent internacionalnog festivala srednjoškolskog teatra Juventafest i kao tehnički direktor MESS-a. Radio je na mnogim filmovima koji su prikazani na više festivala, kao što su Sundance, SFF, Neshvile, Dokufest, Viskonsin, Doksa… Osnivač je i predsjednik udruženja Real Stage, predsjednik Asocijacije studenata na ASU-u i student prodekan…
Mnogo emocija
Senad Pećanin, jedan od osnivača Fondacije, obrazložio je zašto je Jalimam dobitnik ovogodišnje stipendije riječima: – Za nas je ovo važan dan. Kao i prije 21 godinu, tačnije od dana tragične smrti našeg Karima, Fondacija koja nosi njegovo ime, nagrađuje studente Univerziteta u BiH, bilo sa studija književnosti, akademija likovnih ili scenskih umjetnosti ili fakulteta političkih nauka s odsjeka za novinarstvo, i to one studente koji su svojim talentima, vrijednim akademskim i društvenim angažmanom već doprinijeli da kulturni akademski život u BiH, a prije svega u mikorosredinama u kojima uče, djeluju i rade, bude bogatiji. Ponosni smo što smo u prilici da svake godine za ovo značajno društveno priznanje imamo mogućnost izbora među brilijantnim mladim ljudima, upravo onakvim ljudima koji podsjećaju na našeg Karima. Ove godine smo imali devet prijava izvanrednih mladih ljudi. Nije bio nimalo lak posao odabrati najboljeg. Siguran sam da smo i ove godine napravili pravi izbor.
Svečanu diplomu i nagradu Jalimamu uručio je prof. Zdravko Grebo dodajući: – Stipendija u sebi sadrži mnogo emocija ali i mnogo investirane vjere, što je rijetka pojava u današnje vrijeme i na ovom prostoru, u mladi svijet, talentovani svijet i s idejom, vizijom i naravno energijom da predstavljaju ono na šta trebamo da računamo. Pogotovo u oblasti kulture koja ne stoji baš najbolje. Sad imamo najboljeg među najboljima. Ovi mladi ljudi ulivaju tu nadu. Jalimam, uz sjajne akademske rezultate na univerzitetu, ima fascinantan curiculum, spisak vannastavnih aktivnosti, koje su bitne i značajne.
Jalimam je zahvalio Fondaciji ističući da je stipendija stimulativna, naročito sad na posljednjoj godini fakulteta: – Trebaću ogroman potencijal kad izađem napolje i kad ne budem u okruženju akademije. Čast mi je što sam dobio stipendiju upravo ove Fondacije, jer mi je ogroman period u mom životu i tokom studija, jako puno značila knjiga “Tajna džema od malina” Karima Zaimovića.
Simbol generacije
S obzirom na to da je stipendija uručena u prostorijama MESS-a, direktor Nihad Kreševljaković rekao je da je ponosan na činjenicu da je MESS bio koproducent predstave “Tajna džema od malina”, te da su rado domaćini prilikom dodjele godišnje nagrade ove fondacije, koja se dodjeljuje mladim ljudima, što je još jedna od važnih misija i ove Fondacije i MESS-a.
Fondacija “Karim Zaimović” je osnovana 1996. sa ciljem očuvanja imena i djela mladog novinara i književnika Karima Zaimovića koji je poginuo u avgustu 1995. kao žrtva granatiranja Sarajeva u 25. godini. Osnivači Fondacije su bili nezavisni magazin Dani iz Sarajeva, Radio Zid iz Sarajeva, Nezavisna unija profesionalnih novinara iz Sarajeva, izdavačka kuća SAF iz Celja, te porodica Zaimović, u cilju stipendiranja studenata sa izrazitim talentom iz oblasti kulture, umjetnosti, književnosti i novinarstva, kao i pružanja podrške mladim talentima iz navedenih oblasti.
Karim Zaimović, čije ime nosi Fondacija bio je jedan od najtalentiranijih novinara i književnika svoje generacije. Autorske tekstove je počeo objavljivati već u 14. godini na trećem programu Radio Sarajeva, kada je uspostavio i blisku saradnju sa najznačajnijim medijima na prostoru bivše Jugoslavije. Njegova knjiga priča “Tajna džema od malina” objavljena je posthumno već u pet izdanja, a nekoliko priča je prevedeno na više svjetskih jezika.
Po svojoj erudiciji i širokom interesu za razne vidove umjetnosti i kulture Karim Zaimović postao je simbolom svoje generacije. U dosadašnjem radu Fondacija je dodijelila preko 30 stipendija i posebnih priznanja, kao i dvije novinarske nagrade uspješnim mladim novinarima.